Committees

Program Chair:

Luís M. Camarinha-Matos (PT)

Program co-Chairs:

- Hamideh Afsarmanesh (NL)
  VO Breeding Environments

- Willy Picard (PL)
  Professional Virtual Communities 

- Xavier Boucher (FR)
  Evolutionary Supply Chains and VOs 

- Klaus-Dieter Thoben (DE)
  Industrial CNO Applications

- Other areas to be announced

 

Program Committee:

Chima Adiele (CA)
Hamideh Afsarmanesh (NL)
Rama Akkiraju (US)
Cesar Analide (PT)
Samuil Angelov (NL)
Dimitris Assimakopoulos (FR)
Américo Azevedo (PT)
Eoin Banahan (UK)
José Barata (PT)
Ron Beckett (AU)
Peter Bertok (AU)
Kirsimarja Blomqvist (FI)
Xavier Boucher (FR)
Jim Browne (IE)
Luís M. Camarinha-Matos (PT)
Jorge Cardoso (PT)
Wojciech Cellary (PL)
Maria Manuela Cunha (PT)
Sophie D’Amours (CA)
Heiko Dirlenbach (DE)
Alexandre Dolgui (FR)
Schahram Dustdar (AT)
Elsa Estevez (AR)
Joaquim Filipe (PT)
Myrna Flores (CH)
Cesar Garita (CR)
Ted Goranson (US)
Paul Grefen (NL)
Fernando Guerrero (ES)
Sergio Gusmeroli (IT)
Jairo Gutierrez (NZ)
Tarek Hassan (UK)
Vltaka Hlupic (UK)
Raimo Hyötyläinen (FI)
Tomasz Janowski (MO)
James Joshi (US)
Toshiya Kaihara (JP)
Iris Karvonen (FI)
Fumihiko Kimura (JP)
Alexandra Klen (BR)
Bernhard Koelmel (DE)
Kurt Kosanke (DE)
Adamantios Koumpis (GR)
George Kovacs (HU)
John Krogstie (NO)
Jarmo Laitinen (FI)
Nada Lavrac (SI)
Celson Lima (FR)
José Machado (PT)
Karsten Menzel (IE)
Istvan Mézgár (HU)
Arturo Molina (MX)
Ugo Negretto (DE)
Laszlo Nemes (AU)
José M. Neves (PT)
Ovidiu Noran (AU)
Paulo Novais (PT)
Adegboyega Ojo (MO)
Eugénio Oliveira (PT)
Martin Ollus (FI)
Angel Ortiz (ES)
Luis Osório (PT)
Kulwant Pawar (UK)
Adam Pawlak (PL)
Willy Picard (PL)
Sofia Pinto (PT)
Michel Pouly (CH)
Kenneth Preiss (IL)
Goran Putnik (PT)
Ricardo Rabelo (BR)
Heri Ramampiaro (US)
Yacine Rezgui (UK)
Rainer Ruggaber (DE)
Hans Schaffers (NL)
Raimar Scherer (DE)
Weiming Shen (CA)
Waleed W. Smari (US)
Riitta Smeds (FI)
António L. Soares (PT)
Jorge P. Sousa (PT)
Volker Stich (DE)
Klaus-Dieter Thoben (DE)
Lorna Uden (UK)
Agostino Villa (IT)
Antonio Volpentesta (IT)
Peter Weiß (DE)

Organizing Chair:

Paulo Novais (PT)

Organizing co-Chair:

Cesar Analide (PT) 

 

Local committee: 

António Abelha (PT)
Victor Alves (PT)
Cesar Analide (PT)
Paula Anjo (PT)
Francisco Andrade (PT)
Joana Vilas Boas (PT)
Tiago Cardoso (PT)
Ricardo Costa (PT)
Manuela Cunha (PT)
Simão Cunha (PT)
Elisabete Fonte (PT)
Ricardo Fortunas (PT)
Sara Fernandes (PT)
Jaime Gomes (PT)
Goreti Marreiros (PT)
Paulo Novais (PT)
Goretti Pereira (PT)
Davide Sousa (PT)